20 czerwca Uczestnicy ŚDS wybrali się na do Romanowa – wsi, położonej wśród lasów nadbużańskich, w głębokim, zapadłym Podlasiu, gdzie słynny pisarz Józef Ignacy Kraszewski spędził najpiękniejsze lata swojego dzieciństwa, do którego często powracał - aby tam odnaleźć inspirację do swojej twórczości.

     Zwiedzanie rozpoczęliśmy od lekcji muzealnej, podczas której wysłuchaliśmy bogatej historii posiadłości oraz niezwykłych dziejów rodziny Kraszewskich, której potomkiem był wybitny pisarz, publicysta, wydawca, historyk, działacz społeczny i polityczny oraz malarz - Józef Ignacy Kraszewski.

      Po opuszczeniu dworu, udaliśmy się na spacer po XVIII-wiecznym parku, w którym do dziś zachowała się aleja świerkowa i szpalery grabowe. Kierując się wzdłuż zielonych alei, dotarliśmy do kaplicy św. Anny z początku XIX w., ulokowanej na obrzeżu parku.

      Spacer po majątkach słynnego artysty był okazją do pogłębienia wiedzy na temat twórczości artysty oraz jego bogatej biografii.

     Korzystając z uroków posiadłości J. I. Kraszewskiego udaliśmy się na krótki odpoczynek pośród malowniczo ukwieconej polany, porośniętej bujną roślinnością i starodrzewem.

     Na zakończenie wycieczki, przysiedliśmy na odlanym z brązu pomniku-ławeczce, tuż obok zadumanego pisarza z rozłożoną na kolanach książką i upamiętniliśmy wyjazd wspólną fotografią.